Akademia Wychowania Fizycznego
im. Bronisława Czecha w Krakowie
31-571 Kraków Al. Jana Pawła II 78
Pawilon A pokój 406 IV piętro
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefon 12 683 14 98
Wzmocnienie kompetencji prozdrowotnych, społecznych i zawodowych osób tzw. Trzeciego wieku, poprzez uczestnictwo w zorganizowanych zajęcia rekreacyjnych o cechach treningu zdrowotnego oraz udział w wykładach i warsztatach przedstawiających starzenie się jako naturalny proces, na który jednostka ma realny wpływ, modyfikując swój styl życia.
W projekcie dążymy do stworzenia w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie Centrum Edukacji Prozdrowotnej i Aktywności Ruchowej Seniorów, gdzie będzie wdrażana idea efektu pomyślnego starzenia się, czyli procesu optymalizacji możliwości zachowania zdrowia.
Główne obszary oddziaływania:
Aktywność fizyczna realizowana zgodnie z założeniami treningu zdrowotnego w wieku senioralnym nabiera szczególnego znaczenia, nie tylko ze względu na znaczenie w utrzymaniu i poprawie zdrowia, ale także w profilaktyce chorób degeneracyjnych i opóźnianiu zmian inwolucyjnych. Należy podkreślić znaczenie udziału seniorów w różnych (zorganizowanych i niezorganizowanych) formach rekreacji dla nawiązywania i utrzymywania kontaktów społecznych.
Niezależny czynnik zdrowia:
- Niska aktywność fizyczna zwiększa ryzyko: chorób sercowonaczyniowych, cukrzycy typu II, otyłości, osteoporozy, niektórych postaci raka, depresji i wielu innych chorób.
- Aktywność fizyczna jest niezależnym czynnikiem zdrowia – to jest nie dającym się niczym zastąpić.
- W nawiązaniu do kluczowej roli aktywności fizycznej dla holistycznie rozumianego zdrowia, WHO rekomenduje dla seniorów przynajmniej 150 minut umiarkowanego lub 75 minut intensywnego aerobowego wysiłku w ciągu tygodnia. Dodatkowo zaleca się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających układ kostnomięśniowy oraz ćwiczenia równoważne (WHO 2010).
Czas trwania: 2 edycje w latach 2019/2020 oraz 2020/2021
Etapy i zaplanowane zadania:
- Promocja i nabór osób do Projektu (maj – sierpień 2019 i 2020).
- Rekrutacja 120 Uczestników w każdej edycji (wrzesień 2019 i 2020).
- Badania diagnostyczne i testy sprawnościowe (wrzesień 2019 i 2020).
- Kwalifikacja do 15-osobowych grup ćwiczebnych, 4 formy zajęć:
- nordic walking (plener),
- smovey® (sala, plener),
- bodyART (sala),
- ćwiczenia w wodzie (płytki basen).
- Zajęcia ruchowe będą realizowane w 3- miesięcznych okresach (modułach) w sumie przez około 9 miesięcy Każdy uczestnik w miarę wolnych miejsc może powielać moduły, jednakże powinien wybrać z czterech form zajęć przynajmniej dwie różne (np. smoveyTEREN + ćwiczenia w wodzie + smoveySALA). Zajęcia ruchowe będą realizowane w godzinach przed i popołudniowych.
- Uczestnictwo w wykładach (raz w miesiącu).
- Kwalifikacja do kursu instruktorskiego (nordic walking i smovey®), uzyskanie certyfikatu ukończenia kursu (40 osób w obu edycjach).
W celu aktywizacji i poprawy sprawności psychofizycznej nawet najstarszych grup senioralnych zostaną zastosowane powszechnie znane oraz nowatorskie formy aktywności fizycznej, takie jak:
NORDIC WALKING
Marsz z kijkami gwarantuje m.in.
- poprawę kondycji fizycznej, usprawnienie funkcjonowania układu krążenia, lepsze dotlenienie organizmu, poprawę samopoczucia, kontakty z innymi uczestnikami zajęć.
- Pod okiem doświadczonych instruktorów możliwa jest nauka różnych technik marszu, poznanie ćwiczeń wzmacniających z wykorzystaniem kijów oraz zabaw w grupie.
- Ten rodzaj ćwiczeń bazuje na naturalnych wzorcach ruchowych, stanowi bardziej rozbudowane chodzenie, gdzie do odpychania się używane są ramiona z dobrze dobranymi kijkami.
- Przy prawidłowej technice nordic walking znacznie lepiej angażuje się górne partie mięśniowe przy jednoczesnym odciążeniu stawów kończyn dolnych oraz kręgosłupa
- Zajęcia 2 x w tygodniu x 1,5 godz., okres: cykl 3-miesięczny (moduł) w plenerze (wrzesień-listopad, kwiecień-czerwiec).
ĆWICZENIA ZE smovey®
VIBROSWING SYSTEM (smovey®)
- prezentuje nową ideę aktywności fizycznej, opartą na działaniu wibracji. Unikalny projekt przyboru, który łączy współczesną wiedzę z tradycyjną chińską akupresurą, dając niezwykłe efekty oddziaływujące nie tylko na ciało, ale i umysł.
- Drgania połączone z tradycyjnym treningiem oporowym, pozwalają osiągnąć lepsze efekty w wydajności nerwowo-mięśniowej niż w tradycyjnym treningu siłowym.
- Duża gama ćwiczeń ze smovey® opracowana przez wiodących trenerów z Austrii ma zastosowanie zarówno u osób młodych, sportowców, ale także u osób starszych, niepełnosprawnych i chorych przewlekle.
- Zajęcia 2 x w tygodniu x 1,5 godz., okres: cykl 3 miesięczny (moduł) w plenerze (wrzesień-listopad, kwiecień-czerwiec), sala (styczeń-marzec)
ĆWICZENIA bodyART
To ćwiczenia o charakterze holistycznym, formy
ćwiczeń z nurtu body&mind (ciało i umysł).
- Ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, mające na celu zwiększenie świadomości ciała i wykonywanego ruchu, z elementami ćwiczeń równoważnych, koordynacyjnych oraz relaksujących.
- Stosowane, aby poprawić funkcjonowanie organizmu, zastąpić nieprawidłowe nawyki ruchowe tymi pożądanymi, dążące do uzyskania wewnętrznej harmonii.
- Celem ćwiczeń bodyArt jest stopniowe zapewnianie odpowiedniego funkcjonowania całego ciała poprzez wzmocnienie i stabilizację wszystkich elementów zaangażowanych w ruch.
- Nauka oddychania.
- Zajęcia 2 x w tygodniu x 1,5 godz, okres: cykl 3 miesięczny (moduł) sala (styczeń-marzec, kwiecień czerwiec, wrzesień-listopad).
Ćwiczenia w wodzie przy muzyce
Aktywność ruchowa w wodzie
- ma duże znaczenie kompensacyjno-korekcyjne, a także zdrowotne i relaksujące.
- Wśród wielu walorów aktywności fizycznej w wodzie (wzmocnienie mięśni, stawów, doskonalenie układu krążenia i oddechowego, poprawa wydolności organizmu i ogólnej kondycji fizycznej)
- Podkreśla się znaczenie ćwiczeń w wodzie (gimnastyka kompensacyjno-korekcyjna w wodzie, różne formy aqua fitness) dla profilaktyki i leczenia różnego rodzaju wad i schorzeń kręgosłupa.
- Ćwiczenia w wodzie wykonuje się w odciążeniu, które zapewnia wyporność wody, zatem nie obciążają one stawów.
- Zajęcia 2 x w tygodniu x 1,5 godz., okres: cykl 3 miesięczny (moduł), basen (styczeń-marzec, kwiecień czerwiec, wrzesień-listopad).
- W Projekcie mogą uczestniczyć kobiety i mężczyźni, w pierwszej kolejności z grupy tzw. III wieku powyżej 60 roku życia; Następnie z tzw. II wieku, powyżej 45 roku życia.
- Miejsce zamieszkania – Kraków i okolice umożliwiające systematyczny udział w zajęciach;
- Brak przeciwskazań zdrowotnych do zajęć ruchowych (w formie oświadczenia Kandydata/tki); Zalecana kwalifikacja do zwiększonej aktywności fizycznej przez lekarza;
- Kolejność zgłoszeń;
- Pierwszeństwo w Projekcie przysługuje osobom nie korzystających z innych form wsparcia dla seniorów w okresie 12 miesięcy przed przystąpieniem do Projektu.
- Złożenie kompletu dokumentów rekrutacyjnych;
- Przystąpienie do testów diagnostycznych i sprawnościowych, wstępna kwalifikacja wysiłkowa do ćwiczeń i przydział do grup ćwiczebnych;
- Udział w Projekcie nie wymaga, "doświadczenia sportowego" czy też szczególnych predyspozycji motorycznych;
- Uczestnicy zajęć zostaną objęci ubezpieczeniem od następstw NNW.