Studenckie Koło Naukowe - Science for Athletic Performance Research Group
działające przy Zakładzie Teorii Sportu i Antropomotoryki w Instytytucie Nauk o Sporcie
Opiekunowie: dr Aleksandra Filip-Stachnik, dr hab. Michał Spieszny, prof. AWF Kraków
Przewodniczący: Krzysztof Klimala
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opis działalności:
Podejmowane przez nasze koło działania naukowe, w dużej mierze dotyczą snu, treningu oraz suplementacji w grupie sportowców. Współpracujemy między innymi z Akademią Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach czy Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie.
Członkowie naszego Koła Naukowego mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań podczas uczestnictwa w projektach naukowych, zgłębiania wiedzy w trakcie cyklicznych spotkaniach z przedstawicielami różnych dziedzin naukowych oraz sprawdzenia swoich możliwości w praktycznym działaniu przy realizacji swoich własnych projektów.
Zaangażowani członkowie koła mają okazję zaprezentować efekty swojej pracy podczas konferencji naukowych lub być autorami bądź współautorami publikacji naukowych.
Ponadto, nasi członkowie nie narzekają na nudę, bowiem staramy się łączyć pracę z miłą i sympatyczną atmosferą wzajemnej motywacji i rozwoju. Dzięki współpracy z młodymi naukowcami z innych kół i uczelni, mamy możliwość poszerzania naukowych horyzontów poza murami naszej uczelni.
Obszar zainteresowań rozwijanych w ramach działalności Koła Naukowego:
- Poszukiwanie czynników determinujących skuteczność szkolenia sportowego
- Modyfikacja procesu treningowego i odnowy biologicznej w różnych dyscyplinach sportu
- Sen u elitarnych sportowców
- Sen u trenujących kobiet
- Wpływ wybranych suplementów na sprawność fizyczną i sen u sportowców
- Wpływ kąpieli w saunie na sen
- Wpływ zabiegów krioterapii na sen
Obecnie realizowane projekty badawcze:
- Wpływ stosowania kąpieli w saunie na sen, nastrój i poziom stresu
- Ocena wpływu ograniczenia snu na sprawność fizyczną, poziom wskaźników uszkodzeń mięśniowych i stanu zapalnego oraz poziom mózgowego czynnika neurotroficznego (BDNF) u piłkarek nożnych.
- „Cudze chwalicie, swego nie znacie” - czy sok z buraka może zostać sportowym panaceum dla polskich sportowców? Wpływ suplementacji azotanami na poprawę sprawności fizycznej i poznawczej, oraz jakość i ilość snu.
- Efekty pracy członków Koła Naukowego:
- Realizacja projektu – „Ocena wpływu suplementacji kofeiną na sprawność fizyczną, jakość i ilość snu, poziom wskaźników uszkodzeń mięśniowych, stanu zapalnego i równowagi prooksydacyjno- antyoksydacyjnej jako element przygotowania do Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej w 2023r.” – finansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystki w ramach programu pt. „Dotacje celowe na wspieranie projektów naukowych w zakresie sportu wyczynowego”
- Nagroda I stopnia w kategorii Student podczas Konferencji Studenckich Kół Naukowych i Doktorantów 2023 – Natalia Sokulska
Tytuł wystąpienia: „Czy to jak śpimy po kofeinie jest zapisane w genach? Wpływ wieczornej suplementacji kofeiną na sen u zawodników Kadry Narodowej w Piłce Ręcznej.”
- Nagroda I stopnia w kategorii Doktorant podczas Konferencji Studenckich Kół Naukowych i Doktorantów 2023 – Zuzanna Komarek
Tytuł wystąpienia: „Sen u trenujących kobiet. Jak śpią i co na niego wpływa? Przegląd literatury.”
Chętnie przyjmiemy każdego, kto nie boi się wyzwań i nieustannie poszukuje odpowiedzi na nurtujące go pytania związane z ludzkim organizmem!