Projekt naukowy MEiN/2021/DPI/229 finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, 2 155 610,00 zł, termin realizacji 2022-2024, kierownik dr hab. Marcin Maciejczyk, prof. AWF w Krakowie, koordynator projektu dr hab. Tomasz Pałka, prof. AWF w Krakowie
„Wpływ treningu fizycznego w zmienionych warunkach klimatycznych (hipoksyjnej komorze termoklimatycznej) na zdolności wysiłkowe organizmu oraz wybrane reakcje fizjologiczne organizmu”
Głównym celem projektu jest ocena fizjologiczno-biochemicznych efektów treningu fizycznego w sztucznie zmienionych warunkach klimatycznych (z wykorzystaniem hipoksyjnej komory termoklimatycznej oraz tlenowej komory hiperbarycznej), a w szczególności określenie tempa adaptacji do niesprzyjających wysiłkowi fizycznemu warunkach otoczenia oraz wpływ takiego treningu na zdolności wysiłkowe organizmu z uwzględnieniem efektu takiego treningu u wyczynowych sportowców.
Bieżące informacje (link)
Pracownia Fizjologicznych Podstaw Adaptacji (Centralne Laboratorium Naukowo-Badawcze, AWF w Krakowie) jest wyposażona w unikatową na skalę światową aparaturę badawczą – hipoksyjną komorę termoklimatyczną, tlenową komorę hiperbaryczną (hiperoksja) wraz z sauną. Jest to jedyne tego typu urządzenie w Polsce i jedno z bardzo nielicznych na świecie, pozwalające na wywołanie różnych warunków środowiskowych. Dzięki tej aparaturze, możliwe jest połączenie wielu czynników środowiskowych (wilgotność, temperatura, hipoksja) w trakcie jednej sesji treningowej, co dotychczas nie było realizowane i badane. Dotychczasowe komory pozwalały jedynie na stworzenie jedynie warunków hipoksycznych w komorze (komory hipoksyjne) lub zmiany warunków termicznych i wilgotności powietrza (komory termoklimatyczne). Komora znajdująca się w AWF w Krakowie, pozwala na trening fizyczny jednocześnie w zmienionych warunkach termoklimatycznych (temperatura powietrza [-10°C do +35°C], wilgotność do 99%) oraz w warunkach hipoksji. W pracowni znajduje się również tlenowa komora hiperbaryczna (hiperoksja), którą można wykorzystać do przyspieszania regeneracji powysiłkowej czy też zapobiegnia lub leczenia przetrenowania.
Rezultatem realizacji projektu, obok publikacji naukowych, jest stworzenie modelu treningu fizycznego w hipoksyjnej komorze termoklimatycznej. W projekcie planuje się opracowanie i naukowe zweryfikowanie efektywności różnych protokołów treningowych realizowanych w zmienionych warunkach klimatycznych (wysoka i niska temperatura, wilgotność, hipoksja i hiperoksja) i ich następnie wdrożenie do treningu sportowego u zainteresowanych zawodników wyczynowo uprawiających sport. Igrzyska Olimpijskie, czy też Mistrzostwa Świata w różnych dyscyplinach sportowych coraz częściej odbywają się w miejscach na świecie, które znacznie odbiegają pod względem klimatycznym i środowiskowym, od warunków otoczenia w jakich zawodnik trenuje na co dzień. Często są warunki wybitnie niesprzyjające rywalizacji sportowej (wysoka temperatura i wilgotność, duża wysokość nad poziomem morza), w konsekwencji pogorszające możliwości fizyczne zawodnika i bezpośrednio rzutujące na wynik sportowy. W efekcie końcowym, realizacja projektu i stworzenie modelu treningu w hipoksyjnej komorze termoklimatycznej oraz włączenie takiego przygotowania do treningu kondycyjnego zawodników, przygotowujących się do startu w niekorzystnych warunkach klimatycznych, ma przyczynić się do uzyskiwania lepszych rezultatów (w tym medali) przez zawodników reprezentujących Polskę na arenie międzynarodowej.