Projekt naukowy SKN/SP/570048/2023 finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kwota dofinansowania 1 000 000,00 zł, termin realizacji: 2024-2027, kierownik: dr Justyna Kuśmierczyk
"Trening w warunkach hipoksji normobarycznej jako czynnik wspomagający farmakoterapię depresji"
Depresja to choroba występująca powszechnie na całym świecie, na którą według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia cierpi 3,8% światowej populacji, w tym 5% dorosłych (4% mężczyzn i 6% kobiet), zatem dotyka ona dwa razy częściej kobiety niż mężczyzn. U pacjentów chorujących na depresję występują takie objawy jak: spadek nastroju, brak zainteresowań i odczuwania przyjemności, spadek energii, poczucia własnej wartości, zaburzenia snu i apetytu, obwinianie się za wszelakie niepowodzenia. Towarzyszyć jej mogą zaburzenia koncentracji czy lęk, a objawy te mogą mieć różne nasilenie. Co więcej, depresja jest uznawana za czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób somatycznych, takich jak zaburzenia sercowo-naczyniowe, cukrzyca typu 2, choroby neurodegeneracyjne, co sprawia, że koszty leczenia jej i jej skutków stale rosną.
Na rynku dostępnych jest wiele leków przeciwdepresyjnych, niestety tylko ok 27% pacjentów reaguje poprawą na pierwszy zastosowany preparat. Ponieważ efekt terapeutyczny pojawia się dopiero po kilku tygodniach stosowania leków, a pierwszy zastosowany preparat jest skuteczny jedynie u części pacjentów, trwają poszukiwania terapii wspomagających, zarówno farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych.
Aktywność fizyczna może zostać potraktowana jako dodatek do klasycznej farmakoterapii i pomóc w zmniejszaniu dolegliwości związanych z depresją. Istnieje wiele badań mówiących o wpływie aktywności fizycznej na poziom stresu, zadowolenia z życia, poprawę funkcji kognitywnych czy w końcu łagodzeniu objawów depresji. Niestety, osoby chorujące na depresję często prowadzą siedzący tryb życia i unikają aktywności fizycznej. Dlatego tak ważne wydaje się znalezienie rodzaju treningu, który mógłby zainteresować osoby chorujące na depresję i przyczynić się do poprawy ich stanu zdrowia. Rolę takiej aktywności mógłby spełniać trening w warunkach hipoksji normobarycznej.
Celem projektu:
- Sprawdzenie czy pobyty w komorze hipoksyjnej, w warunkach normobarycznych mogą poprawiać stan pacjentek z depresją.
- Sprawdzenie czy trening w warunkach hipoksji normobarycznej poprawia stan pacjentek z depresją.
- Sprawdzenie czy aktywność fizyczna w warunkach hipoksji normobarycznej wpływa na natężenie objawów depresyjnych.
- Poszukiwanie mechanizmów sygnalizacji komórkowej, łączących mechanizm rozwoju i terapii zaburzeń depresyjnych z odpowiedzią organizmu na hipoksję normobaryczną i aktywność fizyczną.
Forma treningu wspomagającego farmakoterapię depresji powinna być atrakcyjna i przynosić korzyści zdrowotne, żeby zachęcić do jej stosowania osoby niechętnie podejmujące aktywność fizyczną. Jednocześnie, aby osiągnięcie celu - czyli osłabienie objawów depresji nastąpiło w niedługim czasie od rozpoczęcia treningów.
Zespół projektowy:
- dr hab. Magdalena Więcek
- dr hab. Zbigniew Szyguła
- dr Jadwiga Szymura
- dr Marek Bawelski
- dr Magdalena Naczk-Musiał
- dr Mateusz Mardyła
- dr Aleksander Filip-Stachnik
- mgr Małgorzata Lipowska