Rejs rozpoczął się 13 sierpnia 2022 roku w porcie „Piękna Góra” (obok Giżycka), gdzie spotkały się załogi 6 jachtów. Wieczór był pełen chóralnych śpiewów, tonów gitary Hokeja oraz wspomnień: studiów, obozów, rejsów oraz żeglarzy, których z nami nie było.
Na drugi dzień żeglowaliśmy przez jezioro Tajty i odnowiony „stary” Kanał Niegociński, jezioro Niegocin, jezioro Boczne, kanał Kula, jezioro Jagodne i zatrzymaliśmy się przed kanałami w porcie „Szymon”. Wieczór w tawernie przy dźwiękach gitary i wspólnego śpiewania szant z wokalizującym barmanem był czarowny i niezapomniany.
W międzyczasie nasi żeglarze Jurek i Leszek brali udział w Mistrzostwach Polski 60+ na jeziorze Kisajno i zdobyli 3 miejsce na 19 startujących załóg.
Przeprawa przez kanały, a później pod mostami w Mikołajkach była dla nas sprawdzianem umiejętnościach „łamania i stawiania” masztów. Nasza „Dama” miała „zdalne sterowanie na pilota”, a tym „pilotem” był Darek. Kolorowe Mikołajki zostały za nami, a naszym celem był port „Kamień” na Bełdanach, który przywitał nas muzyką i piękną białą restauracją.
Po naradzie kapitanów, Ryn stał się kolejnym celem żeglugi a realizację naszych planów umożliwił sprzyjający wiatr. Ryn przywitał nas piękną mariną. Poranek zaczęliśmy jak zwykle od tankowania wody, uzupełnienia zakupów, klarowania łódek. Następnie halsowanie w kierunku kanałów, gdzie w porcie „Zielony Gaj” zaplanowaliśmy ognisko, oczywiście przy dźwiękach szant i blasku księżyca.
Przedostatni dzień rejsu przyniósł niestety awarię silnika na „Ostrygojadzie”, który musiał być holowany do Ośrodka AZS w Wilkasach, gdzie spędziliśmy wieczór na koncercie szantujących czterech muzyków w tawernie „Rozbitek”.
W ostatnim dniu powrót na jezioro Kisajno i żeglowanie po „Łabędzim Szlaku”, a „Oczy Mazur” (dawna nazwa portu „Almatur” w Giżycku) cały czas nas śledziły. Wieczorem pożegnanie w macierzystym porcie „Piękna Góra”, planowanie kolejnych rejsów, a przede wszystkim jubileuszowego rejsu za 5 lat z okazji 100-lecia AWF w Krakowie.
Jaga
Uczestnicy rejsu:
- Kapitan jachtu „Krabojad” – Andrzej (J.M. Rektor AWF) i załoga: Gosia, Ania, Iza, Kasia, Michał, Wiesiek
- Kapitan jachtu „Ostrygojad” – Tadeusz i załoga: Dorotka, Marta, Jola, Wiesiek, Maciek
- Kapitan jachtu „Dama” – Darek i załoga: Jaga
- Kapitan jachtu „Gestor” – Jurek i załoga: Bronek i Zbyszek
- Kapitan jachtu „Elizabet” – Leszek i załoga: Rysiek
- Kapitan jachtu „Nostromo” – Zbyszek („Hokej”) i załoga: Ania