Projekt badawczy ID nr: 22320236
Projekt badawczy finansowany z Programu dla państw Grupy Wyszehradzkiej (https://www.visegradfund.org/), finansowanie na realizację projektu dla 4 partnerów projektu w kwocie 26 700,00 €, termin realizacji 2024-2025, kierownik projektu dr hab. Ewa Kałamacka, prof. nadzw.
Celem Funduszu jest wspieranie współpracy krajów z Grupy Wyszehradzkiej (V4), tj. Czech, Węgier, Polski i Słowacji z położeniem nacisku na cztery aspekty: innowacyjność, wymiar regionalny, młodzież, zrównoważony rozwój.
Partnerzy projektu:
- Uniwersytet w Pecs (Węgry);
- Katolicki Uniwersytet w Rużomberku (Słowacja);
- Uniwersytet Karola w Pradze (Czechy);
- Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie (Polska).
Zespół projektowy:
- dr hab. Ewa Kałamacka, prof. nadzw. - kierownik projektu
- dr Karolina Talar - wykonawca,
- dr Joanna Gradek - wykonawca,
- mgr Dawid Nabiałek - wykonawca,
- lic Dominik Jurasiński - wykonawca.
Tytuł projektu:
ENG: "GreenPE - An Innovative Physical Education Model for sustainable personal and environmental health".
PL: "GreenPE - Innowacyjny model aktywności fizycznej na rzecz zrównoważonego zdrowia osobistego i środowiskowego"
Opis projektu:
Projekt GreenPE stworzy, ustanowi i zatwierdzi wpływ innowacyjnego programu nauczania wychowania fizycznego (ang. PE) na zrównoważony rozwój środowiska i zdrowia. Eksperci zapewnią ogółowi studentów uniwersytetów niskokosztową aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, w celu rozwoju sprawności psychicznej i fizycznej oraz kształtowania zachowań zdrowotnych, na podstawie których zostaną zebrane ilościowe i jakościowe dane pilotażowe.
Media o projekcie:
Strona internetowa projektu:
https://www.greenpeproject.com/
„SlowJogging - czyli radość z ruchu i relacji"
Podsumowanie projektu
Projekt "GreenPE – Jako innowacyjny model aktywności fizycznej na rzecz zrównoważonego zdrowia osobistego i środowiskowego" został zrealizowany przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie i dostarczył uczestnikom biorącym udział w projekcie możliwości wprowadzenia nawyków do zdrowego stylu życia poprzez innowacyjną formę jaką jest slow jogging. Inicjatywa ta była częścią projektu finansowanego z Funduszu Wyszehradzkiego, który angażował uczelnie z Polski, Węgier, Czech i Słowacji.
Spotkanie inaugurujące projekt miało miejsce w lutym 2024 roku na Uniwersytecie w Pecsu, gdzie spotkali się przedstawiciele wszystkich partnerów, w tym dr Karolina Talar i mgr Dominik Jurasiński z krakowskiej AWF. Celem projektu było nie tylko poprawienie zdrowia fizycznego uczestników, ale także budowanie relacji oraz integracja grupy studentów.
SlowJogging, dostarczający wiele pozytywnych bodźców w ramach aktywności fizycznej, łączy elementy aktywności fizycznej i społecznej. Uczestnicy pod kątem profesjonalnych instruktorów byli zachęcani do wspólnego biegania w dostosowanym tempie, co sprzyjało korzystnie na poprawę kondycji oraz nawiązywaniu nowych więzi społecznych. Projekt ten stawiał na współpracę i dostępność dla wszystkich tych, którzy na co dzień są osobami nietrenującymi co sprawiało, że każdy mógł wziąć w nim udział, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej.”
Film wideo: