ZARZĄDZENIE Nr 18/2021 Rektora Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie z dnia 1 czerwca 2021 roku w sprawie zasad przeprowadzania obron prac dyplomowych i magisterskich od dnia 1 czerwca 2021 roku
Na podstawie art. 23 ust. 1, ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz.U. z 2021 roku, poz. 478 z późn. zm.), w związku z ustawą z dnia 2 marca 2020 roku - o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tj. Dz.U z 2020 roku, poz. 1842 z późn. zm.) w wykonaniu Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 25 lutego 2021 roku w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVLD-19 (Dz.U. z 2021 roku, poz. 363) zarządzam co następuje:
§1
- Egzaminy dyplomowe oraz magisterskie będą przeprowadzane w roku akademickim 2020/2021 w trybie stacjonarnym.
- Na wniosek studenta, w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach, Dziekan Wydziału może wyrazić zgodę na przeprowadzenie egzaminu dyplomowego oraz magisterskiego przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość.
§2
- Do obrony pracy dyplomowej lub magisterskiej, przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, może zostać dopuszczony student spełniający następujące warunki:
- spełnienie warunków ogólnych dopuszczających do obrony pracy dyplomowej lub magisterskiej;
- złożenie wniosku do Dziekana Wydziału z uzasadnieniem konieczności przeprowadzenia egzaminu przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, o którym mowa w § 1 pkt. 2;
- posiadanie konta w domenie: ©student.awf.krakow.pl;
- zainstalowanie aplikacji Microsoft Teams na komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie lub smartfonie (nie jest dopuszczalne korzystane z tej aplikacji w przeglądarce);
- dysponowanie sprawną i włączoną kamerą oraz mikrofonem (we wskazanym wyżej urządzeniu lub zewnętrznymi w stosunku do nich);
- posiadanie szerokopasmowego dostępu do sieci Internet zapewniającej odpowiednią jakość przekazu obrazu i dźwięku;
- znajdowanie się w pomieszczeniu, w którym nie przebywa żadna inna osoba i nie znajdują się żadne inne urządzenia elektroniczne, za wyjątkiem urządzenia, za pośrednictwem którego następuje obrona pracy dyplomowej lub magisterskiej;
- umożliwienie członkom komisji potwierdzenia swojej tożsamości przez okazanie do kamery legitymacji studenckiej lub dowodu osobistego lub paszportu.
- W przypadku stwierdzenia przez członków komisji, że któryś z wymienionych warunków nie został spełniony, obrony pracy licencjackiej lub magisterskiej nie przeprowadza się. W takiej sytuacji Dziekan wyznacza inny termin obrony pracy dyplomowej lub magisterskiej.
§3
- Obrona pracy magisterskiej lub dyplomowej jest przeprowadzana w czasie rzeczywistym na platformie Microsoft Teams.
- Obrona pracy dyplomowej lub magisterskiej jest nagrywana. Nagrywanie jest usuwane po podpisaniu protokołu z przebiegu obrony pracy magisterskiej lub dyplomowej przez wszystkich członków komisji, nie później niż w terminie 30 dni od terminu obrony pracy.
- Złożenie wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 2 jest równoznaczne z wyrażeniem przez studenta zgody na nagrywanie dźwięku i obrazu z przebiegu obrony pracy licencjackiej lub magisterskiej i przechowywanie nagrywania na zasadach opisanych w § 3 ust. 2.
§4
- W trakcie obrony student powinien odpowiadać na pytania w sposób samodzielny.
- Student powinien siedzieć naprzeciwko kamery. W trakcie zadawania pytań przez członków komisji oraz w trakcie odpowiedzi przez studenta powinien on cały czas patrzeć w kierunku kamery lub ekranu urządzenia o którym mowa w § 2 ust. 1, pkt 4.
- Podczas obrony w pomieszczeniu, w którym znajduje się student, w tym w szczególności na pulpicie komputera lub innego urządzenia za pomocą którego dochodzi do obrony pracy, nie mogą znajdować się żadne materiały, informacje lub aplikacje ułatwiające odpowiedzi na pytania.
- W przypadku stwierdzenia, że odpowiedzi studenta nie mają charakteru samodzielnego, obrona pracy ulega zakończeniu z oceną niedostateczną. W takim przypadku komisja w dodatkowym protokole wskazuje na sposób naruszenia przez studenta wymogu samodzielności w udzielaniu odpowiedzi.
§5
- W przypadku wystąpienia problemów technicznych uniemożliwiających lub utrudniających przeprowadzenie obrony pracy dyplomowej lub magisterskiej, student niezwłocznie powinien o tym poinformować członków komisji. W miarę możliwości wystąpienie problemu powinno zostać udokumentowane (np. poprzez zrzut ekranu zawierającego treść wyświetlającego się komunikatu).
- W przypadku przerwania połączenia, egzamin zostaje przeprowadzony od początku, bez uwzględnienia odpowiedzi na wcześniej zadane pytania. W przypadku wystąpienia przerwy w komunikacji dłuższej niż trzy minuty, obrona pracy zostaje unieważniona. W takiej sytuacji dziekan wyznacza inny termin obrony pracy dyplomowej lub magisterskiej.
§6
Co najmniej na jeden dzień przed obroną pracy dyplomowej lub magisterskiej, wyznaczony przez Dziekana pracownik przeprowadza ze studentem podchodzącym do egzaminu test urządzeń i oprogramowania umożliwiającego przeprowadzenie egzaminu przy wykorzystaniu aplikacji Microsoft Teams.
§7
Nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminów dyplomowych oraz magisterskich prowadzonych w trybie stacjonarnym i przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość sprawuje Dziekan Wydziału.
§8
- Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
- Uchylam Zarządzenie nr 17/2020 z dnia 7 maja 2020 roku w sprawie zasad przeprowadzania obron prac dyplomowych i magisterskich od 11 maja 2020 roku przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość.
REKTOR
Prof. dr hab. Andrzej KLIMEK