POKL.03.03.02-00-104/10 „Praktyczne wychowanie fizyczne - Opracowanie i wdrożenie nowatorskiego Programu Praktyk Pedagogicznych na kierunku nauczycielskim Wychowanie Fizyczne na AWF w Krakowie” |
Celem projektu jest zrealizowanie przez 540 studentów kierunku nauczycielskiego Wychowanie Fizyczne AWF w Krakowie praktyk pedagogicznych, w oparciu o nowatorski w skali kraju Program Praktyk Pedagogicznych w wybranych, 65 szkołach GMK, przygotowanych do efektywnego realizowania procesu praktyk.
Uwaga!
W razie problemów technicznych, dotyczących procesu uzyskania dostępu do platformy e-learningowej prosimy kontaktować się bezpośrednio z działem technicznym, pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
O projekcie
PROJEKT: PRAKTYCZNE WYCHOWANIE FIZYCZNE
Realizowany od 1 czerwca 2011 roku w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie innowacyjny projekt praktyk pedagogicznych obejmie trzy kolejne roczniki studentów studiów nauczycielskich, na poziomie licencjatu.
Liderem projektu jest AWF, a partnerami: Gmina Miejska Kraków, Stowarzyszenie „Edukacja dla Przedsiębiorczości” oraz Towarzystwo „Amicus”. Projekt zakłada wypracowanie nowych rozwiązań w praktycznym kształceniu nauczycieli wychowania fizycznego, ze szczególnym uwzględnieniem komponentu opiekuńczo-wychowawczego.
Nowy model praktyk ma też sprzyjać budowaniu właściwej współpracy pomiędzy uczelnią a szkołami realizującymi praktyki pedagogiczne dla studentów.
Dotychczas praktyczne przygotowanie studentów wychowania fizycznego do zawodu nauczyciela odbywało się w III etapach, w następujący sposób:
- I etap praktyk - realizowany w III semestrze drugiego roku (studenci uczestniczą w trwającej 30 godzin tygodniowej praktyce wdrożeniowej, zw. też asystencką, w szkole podstawowej).
- II etap – tzw. praktyka śródroczna, realizowana przez cały IV semestr drugiego roku, w każdy czwartek przez 6 godzin lekcyjnych (studenci samodzielnie prowadzą lekcje wychowania fizycznego, zgodnie z przygotowanymi i zweryfikowanymi przez nauczyciela – opiekuna praktyk, scenariuszami lekcji, ta część praktyki ukierunkowana jest też na nabycie umiejętności planowania, obserwowania i dokumentowania zajęć).
- III etap praktyk - realizowany w gimnazjum, w V semestrze trzeciego roku, (praktyka trwa dwa tygodnie (60 godz.), a jej zadania są podobne do tych z I i II etapu, ale z uwzględnieniem specyfiki i problemów edukacji gimnazjalnej).
Innowacją w projekcie jest tzw. moduł psychologiczno-pedagogiczny, którego celem jest przygotowanie studentów do efektywnej pracy wychowawczej w szkole. Moduł ten – realizowany w semestrze III stanowi niejako ogniwo łączące praktykę asystencką z tzw. praktyką śródroczną, podczas której – jak już wspomniano - studenci samodzielnie prowadzą zajęcia ruchowe z dziećmi.
Trwający 90 godzin moduł psychologiczno-pedagogiczny realizowany jest głównie w szkole, ale w ramach modułu studenci zapoznają się też z pracą oświatowych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz uczestniczą aktywnie w warsztatach psychologiczno-pedagogicznych. Dotyczące autodiagnozy, autoprezentacji oraz komunikacji interpersonalnej warsztaty mają pomóc studentowi w nawiązaniu pierwszych relacji z uczniami. W szkole natomiast studenci zapoznają się ze szkolnym programem wychowawczym, pracą nauczyciela - wychowawcy klasy, pracą pedagoga szkolnego, programem i specyfiką zajęć w świetlicy szkolnej oraz specyfiką pracy z dzieckiem w wieku wczesnoszkolnym, w tym szczególnie zajęć wychowania fizycznego.
Nowe podejście do przygotowania i wdrożenia programu praktyk studentów wymaga doboru i przygotowania odpowiedniej kadry nauczycieli, pełniących rolę opiekunów studentów – praktykantów. Wytypowani przez dyrekcję szkoły nauczyciele wychowania fizycznego przygotowywani są do pełnienia roli opiekuna praktyk podczas kursu blended-learningowego (kurs e-learningowy i szkolenia stacjonarne).
Celem kursu jest przygotowanie opiekuna do nadzorowania procesu praktyk oraz udzielania pomocy studentowi w syntezowaniu i wykorzystaniu w praktyce wiedzy teoretycznej zdobytej podczas studiów oraz rozwiązywaniu trudności i problemów w procesie szeroko rozumianego wychowania fizycznego.
Nauczyciele – opiekunowie praktyk uczestniczą też w warsztatach doskonalących praktyczne umiejętności wychowawcze, w tym przede wszystkim umiejętności rozwiązywania sytuacji trudnych, konfliktowych, umiejętności pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Nabyte w trakcie warsztatów umiejętności i wiedzę nauczyciele zobowiązani są przekazać swoim studentom, w ramach tzw. praktyki śródrocznej.
W ramach projektu, każda biorąca w nim udział szkoła (35 szkół podstawowych i 30 gimnazjów) wyposażona zostanie w nowoczesny sprzęt sportowy o wartości siedmiu tysięcy złotych.
Uzupełnieniem i wsparciem poczynań edukacyjnych nauczycieli i studentów jest platforma e-learningowa, na której adekwatnie do celów i zadań poszczególnych etapów praktyk, zamieszczane są różnorodne materiały. Funkcjonująca przez cały czas trwania praktyk platforma daje możliwość uzupełniania i aktualizowania wiedzy w sposób zindywidualizowany, w dogodnym dla studenta i nauczyciela czasie.
Opracowaniem programu praktyk oraz zakresu merytorycznego kursów e-learningowych, szkoleń i warsztatów dla opiekunów praktyk i studentów, zajmuje się powołana w tym celu Rada Ekspertów. W jej składzie znajdują się specjaliści z następujących dziedzin: teoria i metodyka wychowania fizycznego, pedagogika, psychologia, w tym psychologia społeczna, socjologia, pedeutologia.
Aktualności
Najświeższe wydarzenia w projekcie
Osoby, które jeszcze nie zapisały się na wizytę w poradni psychologiczno-pedagogicznej mogą to zrobić osobiście do jutra (5 stycznia 2012) w sekretariacie Zakładu Metodyki (pawilon III, pokój 318).
W dniu dzisiejszym, tj. 4.11.2011 (piątek) o godzinie 17:00 zostanie uruchomiony system, za pomocą którego należy zapisać się na praktykę pedagogiczną śródroczną. Szkoły należy wybierać do dnia 9.11.2011 (środa) do godziny 17:00.
W tym celu należy:
- Wejść na stronę, znajdującą się pod adresem http://pwf.edp.org.pl/,
- w formularzu wprowadzić swój numer indeksu oraz kliknąć w przycisk "Wyślij",
- wybrać jedną z dostępnych do wyboru szkół podstawowych z rozwijanej listy i kliknąć w przycisk "Wyślij",
- sprawdzić pocztę, a następnie kliknąć w zawarty w treści e-maila link,
- pobrać skierowanie,
- wydrukować i podpisać skierowanie, a następnie dostarczyć do Sekretariatu Zakładu Metodyki (pawilon III, pokój 318) do dnia 14.11.2011.
W każdej szkole dostępnych jest 5 miejsc.
Serdecznie zapraszamy na obowiązkowe spotkanie informacyjne dla nauczycieli - opiekunów, które odbędzie się 15 listopada 2011 r. (wtorek) o godzinie 15:00 w sali H na AWF w Krakowie. Podczas spotkania chcielibyśmy podsumować z Państwem działania związane z praktykami wdrożeniowymi oraz przedstawić szczegóły dotyczące drugiego etapu praktyki czyli panelu pedagogiczno-psychologicznego. Jednocześnie przygotowane zostaną dla Państwa umowy oraz materiały informacyjne.
WYNIKI REKRUTACJI
Szanowni Państwo,
w związku z zakończeniem procesu rekrutacji uzupełniającej szkół do projektu „PRAKTYCZNE WYCHOWANIE FIZYCZNE – opracowanie i wdrożenie nowatorskiego Programu Praktyk Pedagogicznych na kierunku nauczycielskim Wychowanie Fizyczne na AWF w Krakowie”, informujemy, że do udziału w projekcie zostały zakwalifikowane następujące placówki:
- Szkoła Podstawowa nr 4
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 162
- Szkoła Podstawowa nr 53
- Szkoła Podstawowa nr 27
- Szkoła Podstawowa nr 113
- Szkoła Podstawowa nr 91
- Szkoła Podstawowa nr 158
- Szkoła Podstawowa nr 37
- Szkoła Podstawowa nr 78
- Szkoła Podstawowa nr 100
- Szkoła Podstawowa nr 92
- Szkoła Podstawowa nr 93
- Szkoła Podstawowa nr 156
- Szkoła Podstawowa nr 117
Powyższe szkoły zostały zakwalifikowane do udziału w projekcie wraz ze zgłoszonymi przez nie nauczycielami.
Jednocześni informujemy, że obowiązkowe spotkanie z nauczycielami-opiekunami odbędzie się dnia 15 listopada 2011 r. (wtorek) o godz. 15.00 w sali H.
W związku z długim weekendem spotkanie, które miało odbyć się 3 listopada 2011 roku zostało przesunięte na 15 listopada 2011 roku, na godzinę 15:00. Spotkanie odbędzie się w sali H (Budynek Jordanówki).
Za zmiany serdecznie przepraszamy.
W związku z rozpoczęciem działań związanych z realizacją dla studentów śródrocznej praktyki pedagogicznej, zapraszamy do współpracy szkoły, które nie zdążyły przystąpić do udziału w projekcie we wcześniejszym okresie.
Wszelkie szczegóły znajdują się w zakładce "Rekrutacja".
Zapraszamy do współpracy.
Uprzejmie informujemy, że właśnie rozpoczynamy kolejny etap działań w związku z praktyką asystencką (wdrożeniową). Państwa zadaniem do dnia 10. października 2011 r. jest rozwiązanie testu, który jesteśmy zobowiązani zrealizować do ewaluacji Projektu realizowanego ze środków Unii Europejskiej.
Każdy student ma obowiązek wypełnienia testu!
Po upływie czasu przeznaczonego na wypełnienie testu, wszyscy Państwo uzyskają dostęp do treści kursu e-learningowego. Następnie będą Państwo mieli odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z umieszczonymi na platformie treściami, a potem będą Państwo zobowiązani do wypełnienia TESTU WIADOMOŚCI I ETAPU PRAKTYK.
W związku z tym prosimy o zrealizowanie wszystkich zadań zgodnie z opisanym poniżej HARMONOGRAMEM DZIAŁAŃ oraz załączonymi instrukcjami.
UWAGA! WSZYSTKIE PODANE PONIŻEJ TERMINY SĄ OSTATECZNE I OBOWIĄZUJĄ WSZYSTKICH STUDENTÓW, KTÓRZY PODJĘLI W BIEŻĄCYM ROKU AKADEMICKIM PRAKTYKĘ ASYSTENCKĄ (WDROŻENIOWĄ). Po upłynięciu danego terminu materiały nie będą dostępne na platformie e-learningowej Projektu.
HARMONGRAM DZIAŁAŃ
- 7.10.2011 do 10.10.2011 do godz. 24.00 na stronie www.krakow.epraktyka.eu zostanie udostępniony Test nr 1- będzie to test wstępny tzw. pretest , sprawdzający stan wiedzy przed rozpoczęciem praktyk. Aby wypełnić test należy:
- poprawnie zalogować się na platformie e-learningowej (patrz - załącznik "Instrukcja logowania.pdf"),
- prawidłowo wypełnić test (patrz - załącznik "Instrukacja wypełnienia testu.pdf").
- 11.10.2011 od godziny 15.00 zostaną uruchomione materiały z pierwszego kursu e-learningowego, który należy zaliczyć do 23.10.2011 r., do godz. 24.00
- 24.10.2011 do 26.10.2011 do godz. 24.00 udostępniony będzie Test nr 2 – będzie to test sprawdzający poziom wiedzy po ukończeniu pierwszego kursu e-learningowego.
Każdy student ma obowiązek wypełnienia testu. - 27.10 2011 (czwartek) odbędzie się zebranie podsumowujące pierwszy etap praktyki wdrożeniowej i pierwszy kurs e-learningowy. Następnie będą przedstawione najważniejsze informacje dotyczące rozpoczęcia drugiego etapu praktyki i drugiego kursu e-learningowego.
Rada Ekspertów Projektu
W związku z zakończeniem realizacji w szkołach praktyki wdrożeniowej prosimy nauczycieli pełniących rolę opiekunów o dopełnienie wszelkich formalności związanych z rozliczeniem zawartych z nimi umów cywilno-prawnych.
W celu rozliczenia należy:
- pobrać dokumenty Karta Czasu Pracy Nauczyciela oraz Rachunek ze strony projektu http://praktykiwf.awf.krakow.pl
- czytelnie uzupełnić kartę czasu pracy (w miejscu TERMIN należy wpisać datę każdego kolejnego dnia realizacji praktyki) (Przykładowe czynności dostępne są tutaj)
- uzupełnić rachunek obliczając kwotę w oparciu o listę obecności studentów, którzy odbyli praktykę wdrożeniową pod Państwa opieką
- podpisać we wszystkich wskazanych miejscach
- dostarczyć osobiście wszystkie dokumenty, tj. kartę czasu pracy, rachunek, listę obecności studentów do sekretariatu Zakładu Metodyki na AWF (Pawilon III pok. 318) najpóźniej do dnia 20.10.2011 r. (czwartek)
- w sekretariacie upewnić się że dokumenty umowy zlecenia zostały wypełnione poprawnie i w razie potrzeby uzupełnić braki!
Studenci grup K-1, K-2, M-1 w związku z niewykonaniem instrukcji dotyczących wypełnienia dokumentów podanych podczas odprawy w celu ich uzupełnienia zobowiązani są:
- pobrać DEKLARACJĘ UCZESTNICTWA W PROJEKCIE (Tura pierwsza, Tura druga).
- wypełnić pobrany dokument
- podpisać we wszystkich wskazanych miejscach
- dostarczyć do sekretariatu Zakładu Metodyki (Pawilon III pok. 318) wraz z dokumentacją odbytych praktyk, tj. najpóźniej do dnia 28.09.2011r.
UWAGA:
- WYKSZTAŁCENIE - jako osoby będące studentami studiów I stopnia posiadacie Państwo wykształcenie ponadgimazjalne!! (proszę uważnie przeczytać znajdujące się obok poziomów wykształcenia wyjaśnienia). Osoby posiadające już licencjat na innym kierunku posiadają wykształcenie wyższe.
- BEZROBOTNY - status bezrobotnego nie oznacza, że jest się osobą, która nie pracuje. Osobą bezrobotną jest się tylko w przypadku bycia zarejestrowanym w urzędzie pracy i posiadania statusu bezrobotnego. Jako studenci studiów dziennych NIE jesteście osobami bezrobotnymi.
- NIEAKTYWNY ZAWODOWO - jest to osoba, która nie pracuje i jednocześnie nie posiada statusu bezrobotnego. Wszyscy z Państwa, którzy nie posiadają UMÓW O PRACĘ (stały etat) są osobami nieaktywnymi zawodowo. Wszyscy jesteście osobami KSZTAŁCĄCYMI SIĘ!
- ZATRUDNIONY - dotyczy tylko osób posiadających umowę o pracę, nie dotyczy to osób posiadających umowy cywilno-prawne (zlecenia, o dzieło). Opcję zatrudniony zaznaczają TYLKO osoby zatrudnione na podstawie UMOWY O PRACĘ.
mam nadzieję, że tym razem poradzicie sobie lepiej niż poprzednio.
W przypadku błędów będziemy te procedurę powtarzać do skutku.
DOKUMENTY DLA STUDENTÓW
Poniżej dokumenty dla studentów do pobrania:
- Tygodniowy rozkład zajęć z Wychowania Fizycznego w szkole.
- Ocena praktykanta i opinia o praktykancie.
WYNIKI REKRUTACJI
Szanowni Państwo,
w związku z zakończeniem procesu rekrutacji szkół do projektu „PRAKTYCZE WYCHOWANIE FIZYCZNE – opracowanie i wdrożenie nowatorskiego Programu Praktyk Pedagogicznych na kierunku nauczycielskim Wychowanie Fizyczne na AWF w Krakowie”, informujemy, że do udziału w projekcie zostały zakwalifikowane następujące placówki:
- Szkoła Podstawa nr 95
- Szkoła Podstawowa nr 26
- Szkoła Podstawowa nr 47
- Szkoła Podstawowa nr 61
- Szkoła Podstawowa nr 89
- Szkoła Podstawowa nr 38
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12
- Szkoła Podstawowa nr 114
- Szkoła Podstawowa nr 101
- Szkoła Podstawowa nr 86
- Szkoła Podstawowa nr 31
- Szkoła Podstawowa nr 43
- Szkoła Podstawowa nr 80
- Szkoła Podstawowa nr 155
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 98
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 144
- Szkoła Podstawowa nr 151
- Szkoła Podstawowa nr 64
Powyższe szkoły zostały zakwalifikowane do udziału w projekcie wraz ze zgłoszonymi przez nie nauczycielami.
Jednocześni informujemy, że obowiązkowe spotkanie z opiekunami odbędzie się dnia 16 września 2011 r. (piątek) o godz. 16.00 w budynku głównym w sali F.
dokumenty będą przyjmowane w dniach 6 i 7 września w godzinach 8.30 - 15.30
Uczestnicy
Program Praktyk Pedagogicznych obejmie:
- praktykę pedagogiczną wdrożeniową (asystencką) - w wymiarze 30 godzin, odbywającą się w szkole podstawowej w miesiącu wrześniu, po ukończeniu przez studenta I roku studiów;
- praktykę pedagogiczną śródroczną - w wymiarze 180 godzin, odbywającą się w szkole podstawowej przez 1 dzień w tygodniu podczas II roku studiów;
- praktykę pedagogiczną ciągłą - w wymiarze 46 godzin, odbywającej się w szkole gimnazjalnej we wrześniu, po ukończeniu przez studenta II roku studiów;
Każda część programu zostanie wzbogacona specjalnie przygotowanymi, bogatymi materiałami merytorycznymi udostępnianymi w formie kursu e-learningowego.
Uczestniczyć w programie może szkoła będąca placówką oświatową, której organem prowadzącym jest Gmina Miejska Kraków, realizująca programy nauczania, uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego oraz wydająca świadectwa lub dyplomy państwowe.
Przystąpiewnie do projektu zapewni podniesienie jakości zaplecza dydaktycznego placówki, z uwagi na fakt, że szkoły w ramach projektu otrzymają nowoczesny sprzęt gimnastyczny, niezbędny do efektywnego prowadzenia zajęć wychowania fizycznego.
Program realizować będą nauczyciele szkół - uczestników, którzy za swoją pracę otrzymają atrakcyjne wynagrodzenie. W projekcie może wziąć udział 70 nauczycieli wychowania fizycznego zatrudnionych w szkołach podstawowych i 60 zatrudnionych w szkołach gimnazjalnych – dwóch w każdej zakwalifikowanej szkole.
Rekrutacja
1) posiada kwalifikacje do nauczania przedmiotu wychowanie fizyczne
2) posiada stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego
3) jest zatrudniona na stanowisku nauczyciela przedmiotu "wychowanie fizyczne" w szkole
4) posiada doświadczenie w prowadzeniu praktyk pedagogicznych dla studentów.
W celu zgłoszenia udziału w projekcie należy:
- Zapoznać się z Regulaminemprojektu „PRAKTYCZNE WYCHOWANIE FIZYCZNE - opracowanie i wdrożenie nowatorskiego Programu Praktyk Pedagogicznych na kierunku nauczycielskim Wychowanie Fizyczne na AWF w Krakowie” oraz wzorem zgłoszenia udziału w projekcie.
- Wypełnić zgłoszenie udziału w projekcie i dostarczyć do Dyrektora szkoły we wskazanym przez niego terminie.
Wyboru nauczycieli, którzy zostaną zgłoszeni wraz ze zgłoszeniem szkoły do udziału w projekcie dokonuje dyrektor szkoły.
- Zapoznać się z Regulaminemprojektu „PRAKTYCZNE WYCHOWANIE FIZYCZNE - opracowanie i wdrożenie nowatorskiego Programu Praktyk Pedagogicznych na kierunku nauczycielskim Wychowanie Fizyczne na AWF w Krakowie” oraz wzorem zgłoszenia udziału w projekcie.
- Dokonać wyboru nauczycieli, którzy będą pełnili rolę opiekuna praktyk po zakwalifikowaniu szkoły do udziału w projekcie.
- Wypełnić zgłoszenie udziału w projekcie.
- Kompletne dokumenty – nauczycieli i szkoły - w wersji papierowej należy dostarczyć w zamkniętej kopercie dnia 27 października 2011 roku do:
- w godzinach 7:30 - 14:30 do sekretariatu Zakładu Metodyki na AWF (Pawilon III pok. 318)
- lub w godzinach 8:00 - 18:00 do Stowarzyszenia "Edukacja dla Przedsiębiorczości", ul. Basztowa 23/5 Kraków.
Ważne jest tylko równoczesne zgłoszenie szkoły wraz z dwoma nauczycielami wybranymi do pełnienia w projekcie roli opiekunów praktyk.
Kontakt
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.