Projekt „European Women in Sport: For adaptative governance of women’s sports practices”
O projekcie
Projekt European Women in Sport - For an adapttive governance of women's sports practices (E-WinS) ma na celu promowanie i przyspieszenie feminizacji sportu w kulturze europejskiej poprzez rozwijanie świadomości i zrozumienia specyficznych problemów, z którymi kobiety spotykają się w swojej karierze sportowej. Oznacza to zapewnienie większej widoczności kobiet w Europie, stąd też tytuł skupia się na kobietach. W odpowiedzi na te cele realizowane będą różne działania.
Po pierwsze, w klubach sportowych zostaną rozpowszechnione badania ankietowe w celu lepszego zrozumienia, które z wdrożonych praktyk będą najbardziej istotne dla naszego projektu. Następnie w klubach sportowych zostaną opracowane i wdrożone innowacyjne narzędzia w celu zwiększenia świadomości na temat specyfiki kobiet w sporcie, pomocy w zrozumieniu, jak je włączyć i wreszcie, jak najlepiej wspierać kobiety w uprawianiu sportu. Dzielenie się dobrymi praktykami znajduje się w centrum tego projektu i doprowadzi do utworzenia kobiecego obserwatorium feminizacji sportu w kulturach i strukturach europejskich, a tym samym do trwałego dzielenia się dobrymi praktykami.
Ze względu na skuteczność i w celu wspierania naszych celów, a tym samym doprowadzenia tego projektu do pomyślnego końca, wybraliśmy piłkę nożną jako nasz punkt wyjścia, mając jednocześnie inne praktyki sportowe w perspektywie.
Ze względu na działalność tego projektu, wybór naszego tematu jest: "Poprawa dobrego zarządzania w sporcie". Nakłada się on na temat integracji społecznej.
Projekt E-WinS skupia się na feminizacji sportu poprzez jego sposoby zarządzania w kulturach europejskich. W szczególności analizuje on warunki i organizację, które umożliwiają takie zarządzanie w różnych kontekstach, oraz sposób, w jaki konteksty te mogą być prekursorami dla innych.
Zgodnie z białą księgą w sprawie sprawowania rządów w Europie: "u podstaw dobrych rządów i zmian proponowanych w niniejszej białej księdze leży pięć zasad: otwartość, uczestnictwo, rozliczalność, skuteczność i spójność". Chociaż wszystkie te zasady leżą u podstaw naszego projektu, skuteczność i uczestnictwo są ważniejsze. Jest to kwestia zrozumienia skuteczności wprowadzonych praktyk zarządzania, ale także sposobu, w jaki kobiety uczestniczą i są brane pod uwagę.
Innymi słowy, projekt bada zdolność działań publicznych (system interesariuszy) do wywołania zmian społecznych w dziedzinie sportu kobiet na poziomie europejskim. W rzeczywistości chcemy w szczególności podkreślić sposoby, w jakie kobiety mogą lub mogą w pełni inwestować w świat sportu, szczególnie w najbardziej znane dyscypliny sportowe i/lub mogą przewidzieć karierę zawodową, na przykład w piłce nożnej.
Krótko mówiąc, projekt E-WinS ma na celu zrozumienie praktyk i form organizacji, które promują feminizację sportu. Pojęcie feminizacji jest tu rozumiane w szerokim znaczeniu i odnosi się zarówno do dynamiki wyrównywania (równe prawa, równość w liczbie...), jak i do skutków i znaczenia tego procesu, zwłaszcza zmian lub rekompozycji, które wywołuje lub do których wzywa.
Projekt koncentruje się zatem na zrozumieniu sportu jako samodzielnej praktyki społecznej poprzez jego wyzwania społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturowe. Istotne jest również podkreślenie znaczenia sportu dla celów zdrowotnych oraz dla walki z nadwagą i otyłością. Na przykład Światowa Federacja Serca (World Heart Federation) sugeruje, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, które są zabójstwem numer jeden kobiet.
Projekt E-WinS wydaje się w tym sensie łączyć najbardziej zaawansowane kraje, które następnie służyłyby jako siła napędowa dla tych, które są mniej zaawansowane, zwłaszcza poprzez uwzajemnienie i wymianę konkretnych działań każdego z nich. Dobre praktyki zarządzania wzmocniłyby zatem równość w Unii poprzez rozwój uczestnictwa kobiet i dziewcząt w sporcie, zarówno jako sportowców, jak i w związanych z nim funkcjach oferowanych przez świat sportu (trenerzy, sędziowie, menedżerowie itp.).
Projekt E-WinS ma zatem na celu, poprzez podejście polegające na włączaniu problematyki płci do głównego nurtu polityki europejskiej, skuteczne i wydajne ujęcie i wdrożenie sposobów zarządzania poprzez lepsze uwzględnienie szczególnych potrzeb i oczekiwań kobiet i dziewcząt. Pomoże on w określeniu, wzmocnieniu, opracowaniu i wdrożeniu innowacyjnych i dobrych praktyk narzędzi i przewodników dla kobiet - sportowców, trenerów, sędziów i innych podmiotów i instytucji działających w tej dziedzinie.
Projekt jest zatem częścią podejścia systemowego, które uwzględnia ewolucję każdego elementu systemu, a mianowicie: krajowych, międzynarodowych i regionalnych organów politycznych (międzynarodowe federacje krajowe, regionalne i lokalne instytucje sportowe itp. ); kluby sportowe (sport na wysokim poziomie, sport na poziomie podstawowym, kluby edukacyjne); kobiety - sportowcy/sportowcy (sportowcy na poziomie podstawowym, sportowcy przeszkoleni, aby stać się przyszłą elitą i ci, którzy już są w tej elicie); trenerzy (trenerzy edukacji sportowej na poziomie podstawowym, trenerzy szkoleniowi, trenerzy wysokiego szczebla); sędziowie (sport na poziomie podstawowym, szkolenia i trenerzy wysokiego szczebla); kobiety - przywódcy.
E-WinS artykułuje bieguny zarządzania politycznego, ekonomicznego, indywidualnego, organizacyjnego i komunikacyjnego. Te bieguny zarządzania nakładają się na siebie, a bieguny polityczny i indywidualny są poprzeczne dla całości, co pozwala na artykułowanie projektu E-WinS wokół 3 osi:
Nr projektu: 622746-EPP-1-2020-1-FR-SPO-SCP
Budżet projektu: 34 117,00 €
Regulamin realizacji projektu
Regulamin realizacji oraz rozliczania zadan projektowych.
Ankieta
Szanowni Państwo,
Przeprowadzamy badanie w ramach projektu finansowanego przez Erasmus+ Sport, zatytułowanego „European Women in Sport - For an adaptive governance of women's sports practices” (E-WinS). Ogólnym celem projektu jest promowanie i przyspieszenie feminizacji sportu w kulturach europejskich poprzez rozwijanie świadomości i zrozumienia specyficznych problemów, z jakimi spotykają się kobiety w swojej karierze sportowej.
Poprzez ankietę chcemy uzyskać głębsze zrozumienie praktyk stosowanych w piłce nożnej, dotyczących następujących kwestii:
• równości kobiet w piłce nożnej w zakresie wynagrodzeń, sponsoringu, rozwoju kariery, dostępu do obiektów i zasobów
• edukacji, wiedzy i zrozumienia na temat cyklu menstruacyjnego, antykoncepcji hormonalnej
• kwestie związane z urlopem macierzyńskim i opieką nad dziećmi w piłce nożnej kobiet
• praktyki dotyczące obecności w mediach, promocji i widoczności kobiet w piłce nożnej
Bylibyśmy bardzo wdzięczni za wypełnienie kwestionariusza ankiety:
Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli rozpowszechnicie Państwo naszą ankietę online wśród piłkarzy, trenerów, liderów/menedżerów i administratorów, którzy mają 18 lat lub więcej i są zaangażowani w kobiecą piłkę nożną, używając informacji zawartych w tym opisie: OPIS ANKIETY.
PDF znajduję się także poniżej w załącznikach.
Artykuł
E-WinS Article
TITLE: E-WinS’ activities starting off with great feedback from the field
The first main action of the E-WinS project is a survey sent out in all partner countries to gather feedback and good practices from the field.
This survey was available in all 6 partner languages (English, French, Spanish, Polish, Finish, Bulgarian) and disseminated through each partner’s networks on a local, regional and national level.
We received 1 129 answers in total, so 306 answers from France, 236 from the United Kingdom, 204 from Finland, 155 from Poland, 127 from Spain and 101 from Bulgaria. It included answers from 70% of women, 30% of men, <1% non-binary and <1% preferred not to say.
The feedback came mostly from athletes, coaches, managers and directors, administrative staff and other people like medical staff, referees or sport advisors.
You will find in the graphic below the percentage of answers for each category in each partner country and in total.
The E-WinS project thanks all the sport actors who took some of their time to complete the survey and share their opinion and good practices on how to foster equality in football.
The survey covered various topics, including women’s performance, communication, economic aspects, access to resources, menstrual cycle education and family life.
The answers are currently being analysed and they will be shared in the first deliverable of the project, our report on best practices, which will be shared widely in the E-WinS network. The report will be the basis for our further work.
Some interesting aspects can already be seen in the answers though and can be interesting to bring forward.
Indeed, should women’s football team integrate with men’s team? See debate in https://doi.org/10.1080/19406940.2021.1903967
Differences in our survey were apparent between countries.
We also received some positive thoughts about equality on media coverage in women’s football from our E-WinS survey respondents.
We also noted that we need more education on how menstrual cycle affects women’ s football performance and training.
In the graphic below, likert responses regarding the extent to which survey respondents felt that education was provided about the menstrual cycle at their current club, from ‘not at all provided’ or ‘1’ to ‘extensively provided’ or ‘5’
You can also find all these information on the E-WinS LinkedIn and Twitter. Follow us to get all the news!
The work of the E-WinS project is just starting, so please look forward to the next steps of the project!
Contact:
Balkis Lefebvre, CY Cergy Paris University, project manager (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; 01 34 25 71 38)
Marie-Stéphanie Abouna, CY ILEPS, scientific coordinator (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; 01 30 75 60 49)
Jacky J. Forsyth, Staffordshire University, associate professor of exercise physiology and Leader of the Work Package 2 –Report on best practices (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; +44 1782 294057)
Aktualności
Zaproszenie na Webinar dotyczącego omówienia projektu ‘E-WinS European Women in Sport: For adaptive governance of women's sports practices’
Szanowni Państwo,
Chcieliśmy Państwa poinformować, że w październiku ubiegłego roku europejski projekt E-WinS został doceniony przez Agencję Wykonawczą Komisji Europejskiej i będzie współfinansowany z programu Erasmus+. Komisja Wykonawcza ds. Badań Naukowych odpowiada za finansowanie badan i innowacji oraz zarządza dotacjami UE na badania naukowe. ‘European Women in Sport: For adaptive governance of women's sports practices’ (E-WinS) został oficjalnie zainaugurowany w dniach 21 i 22 stycznia przez dziewięciu europejskich partnerów.
Projekt E-WinS ma celu promowanie i przyspieszenie feminizacji sportu w kulturze europejskiej poprzez rozwijanie świadomości i zrozumienia specyficznych problemów, z którymi kobiety spotykają się w swojej karierze sportowej. Oznacza to zapewnienie większej widoczności kobiet w Europie. W początkowej fazie skupimy swe badania nad rozwojem piłki nożnej kobiet.
AWF w Krakowie oraz Klub Sportowy Prądniczanka są polskimi partnerami biorącymi udział w tym europejskim projekcie. W związku z tym chcieliśmy Państwa zaprosić na Webinar poświęcony projektowi E-WinS, który odbędzie się w środę 31 marca o godzinie 17.30 za pomocą aplikacji Microsoft Teams. Będzie to okazja do wymiany z Państwem doświadczeń na temat celów i działania w ramach projektu.
E-WinS jest przełożeniem zbiorowego europejskiego wysiłku, którego zwieńczeniem będzie stworzenie obserwatorium na temat feminizacji sportu w kulturach europejskich. Będziemy zaszczyceni, jeśli Państwa zostaną zaliczeni do grona naszych bliskich współpracowników i wspólnie będziemy mogli pracować nad poprawą pozycji kobiet w sporcie na szczeblu krajowym i europejskim. Państwa udział przyczyniłby się do szerszej komunikacji dobrych praktyk, które udało się wprowadzić w życie w ramach Państwa współpracy na rzecz piłki nożnej kobiet.
Dziękujemy za potwierdzenie swojej obecności poprzez REJESTRACJĘ za pośrednictwem formularz rejestracyjny pod tym adresem: do 28 lutego. Link do logowania i program więcej zostanie wysłany do Pana/Pani poprzez e-mail podany w formularzu. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z dr Magdaleną Żmuda-Pałka (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa jako uczestników tego Webinaru.
20.XI.2022 Multiplier Sport Event
Partnerzy
The University of Physical Education in Krakow (Akademia Wychowania Fizycznego -AWF) is one of the best physical education universities in Poland. Apart from its didactic achievements, AWF also boasts outstanding sports results, on an international scale, of our students and graduates.
CY Cergy Paris University is the fusion of UCP and EISTI Engineering School, with ESSEC Business School as a significant partner. CY Cergy Paris University is rich in diversity, socially-oriented and with an international drift.
ILEPS, more than a school, a state of mind
Faithful to its original mission entrusted in 1944 by the Catholic Education, ILEPS provides training in Sport and Education (undergraduate and graduate) by offering courses on the end of undergraduate level and graduate level, which best meet the evolving needs of the education and sport sectors.
Located in Murcia, Universidad Católica San Antonio de Murcia (UCAM) is a private university with 20 years of history and more than 19.000 students and around 1.000 professors that offers prominent European official graduations, Master programs, PhD programs and other prestigious titles. Its teaching method is based on a personalized attention with reduced students per classes and a personal tutor for each student.
Staffordshire University is a connected university, with its main campus located in the city of Stoke-on-Trent, an area central to England, UK. The University has an excellent reputation for long-standing partnerships with international universities, colleges and educational organisations.
The National Sports Academy of Sofia, Bulgaria, is a university specialised in sport higher education. NSA is a higher education institution with 80 years of history dedicated to sport higher education and research. It provides programs at the three qualification levels – Bachelor, Master and Doctor.
Sport Club “KS Prądniczanka” is a multi-sports club from Krakow. The club was founded in 1921 as a football club. Currently, the club organizes sports and recreational activities for children, youth and adult residents of Krakow. The number of club members dynamically increases every year.
FC Hertta is a football club for girls and women established in 2008 in Joensuu area, Finland. We have 265 players in 10teams: Women’s representative team playing in 1. division and 9 junior teams competing in their own age.
Created in 2016, Little Miss Soccer is an association that aims to invent concrete and innovative approaches to participate in the emancipation of young girls and women through the practice of football. With one ambition: to unite a community of informed and influential women footballers on the field and in civil society.